MENI

Šansa za posao: Nemačkoj treba još 17.000 medicinskih sestara i tehničara i negovatelja

Resorni ministar Jens Špan hoće u Nemačku da dovede više kvalifikovane medicinske radne snage iz inostranstva. Nemačkoj je trenutno potrebno 17.000 negovatelja, medicinskih sestara i tehničara, prenosi štampa na nemačkom.

Pixabay

Ministar zdravstva Jens Špan kaže da bi pomoć mogla da se nađe u susednim zemaljama Evropske unije.

- Najbliža opcija je pozvati negovatelje iz susednih zemalja Evropske unije", rekao je on za Rajniše post. To je omogućeno slobodnim kretanjem radnika unutar EU - dodao je Špan, ali nije rekao na koji način njegovo ministarstvo tome želi da doprinise.

Međutim, Špan je rekao da će „najveći izazov predstavljati pronalazak ovih radnika." Trenutno u Nemačkoj postoji 17.000 otvorenih radnih mesta za njegovatelje, a vlada planira da usvoji zakon za dodatnih 8.000 negovatelja. Da bi se popunila slobodna radna mesta treba uticati i na to da se kvalifikovani radnici koji su napustili svoj posao vrate na radna mesta. Posao pored toga mora postati atraktivniji tako što će radnici biti plaćeni prema kolektivnim ugovorima, a i više radnika mora biti edukovano.

Špan je stavio naglasak na ubrzanje procedura priznavanja stranih diploma za negovatelje i time još više naglasio hitnost ove potrebe. Nemačka mora „biti još brža". Doktori i medicinski radnici ponekad borave mesecima ili godinama u Nemačkoj bez mogućnosti da obavljaju svoj posao, jer se odugovlači sa priznavanjem njihovih diploma. Strane kvalifikacije moraju biti izjednačene sa nemačkim, rekao je ministar.

Pasauer noje prese je objavio odgovor savezne Agencije za zapošljavanje na upit Poslaničkog kluba Levice u Bundestagu – prošle godine je širom Nemačke angažovano 10.181 najamnih radnika u zdravstvu, medicinskoj nezi, hitnoj službi i akušerstvu. Godine 2014. ovaj broj je iznosio 7.374. U oblasti gerijatrijske nege 2017. godine angažovano je više od 7.500 najamnih radnika, a tri godine ranije – 5.850, piše DW.

Najamni radnici i ovoj branši zarađuju mnogo manje od regularno zaposlenih. Kada je u pitanju puno radno vreme, mesečna bruto plata u oblasti negovateljstva, hitne službe ili akušerstva krajem 2016. godine iznosila je 3.203 evra – za najamne radnike plata je bila manja i iznosila je 2.579 evra.

Radna snaga iz inostranstva – i to ona visokokvalifikovana – hvali nemačku privredu. Međutim, koliko god da su plate dobre, a sigurnost zagarantovana, Nemačka ipak pada na listi popularnosti kao mesta za rad.

Bruto mesečna plata za zaposlene u gerijatrijskoj njezi za puno radno vreme iznosila je krajem 2016. godine 2.436 evra, a za najmne radnike 2.131 evra.

Sabine Cimerman, porpatorolka za tržište rada poslaničkog kluba Levice za ovaj list je izjavila: „Zdravstveni radnici i negovatelji ne smeju biti jeftina radna snaga koja služi za maksimiranje profita firmi koje se bave iznajmljivanjem radnika." Kvalifikovanu radnu snagu Nemačka će dobiti samo ukoliko ponudi dobre uslove rada, zaključuje ona.

DW

Нема коментара:

Постави коментар