Pixabay |
Kao prvo stručnjaci su objasnili kako hrana skrene "na pogrešan put". Nakon žvakanja jezik gura hranu dalje prema želucu, ali na tom putu nalaze se jednjak i dušnik. Progutate li hranu ispravno, sve će završiti u jednjaku i dalje u želucu. Tokom tog procesa, kada jezik pogura hranu dole, dušnik se zatvara. U isto vreme jednjak se otvara. Sobzirom da se tu konstantno izmenjuje disanje i hranjenje, lako može doći do "nesporazuma".
Stručnjaci kažu kako u nekim slučajevima kašalj ne pomaže da se izbaci sve iz dušnika, a tada ne mora nužno doći do gušenja, ali lako može doći do vrlo ozbiljne upale pluća.
Kao i sve što stavimo u usta, i žvaka ponekad može završiti u dušniku.Ali, ako je kašljem ne uspete izbaciti, svakako požurite do lekara pre nego što se pojave poteškoće sa disanjem, infekcija...
Bilo je slučajeva kada je žvakaća guma otišla u pluća i izazvala stanje pod nazivom - atelektaza. To je stanje kada deo pluća ostaje bez vazduha, jer su bronhije začepljene, pa se taj deo stisne (pluća se na tom delu uvuku u sebe, kolabiraju). To može biti vrlo ozbiljno, jer ometa razmenu kiseonika i ugljendioksida u telu.
Takođe, ako vam žvaka ne završi u plućima već u probavnom traktu, morate znati kako dobar deo nje nije svarljiv. To znači da će samo proći kroz creva i izaći napolje. Ali, do problema može doći ako progutate nekoliko žvakaćih guma u kratkom vremenu - pa ta nesvarljiva "lopta" može biti prevelika za prolazak kroz creva. Tada dolazi do problema i važno je na vreme otići kod doktora. To se najčešće događa deci.
Izvor: 24sata.hr
Нема коментара:
Постави коментар