geralt / Pixabay |
Stručnjaci neurolozi istraživali su mozak pacijenata koji umiru, posmatrajući snažnu aktivnost koja se pojavila u njihovim mozgovima i prethodila je konačnom gašenju većine vitalnih organa.
Ovo otkriće sugeriše na mogućnost da je svest prisutna i dosta vremena nakon što telo onog koji umire više ne daje znake života, te da se ta svesnost može zadržati čak i pet minuta pre nego što se isključi i ljudski najsloženiji organ — mozak.
Tim neurologa neprekidno je nadgledao signale u mozgu devetoro ljudi koji su umirali. Svaki pacijent, od onog u Berlinu, do onog u Sinsinatiju, zadobio je fatalne povrede mozga i nisu ih oživljavali.
Naučnici su uvereni da kad bi se ljudima koji umiru implantirale elektrode u mozak, mogli bi da otkriju sâm mehanizam i vreme u mozgu tokom procesa umiranja.
Otkrili su da čak pet minuta nakon prestanka otkucaja srca, njegove moždane stanice, odnosno neuroni, mogu i dalje da funkcionišu.
Ali upravo „širenje depresije“ označava trenutak kad neuroni počinju da se gase pre nego što nastupi sama smrt.
„Nakon što krv prestane da cirkuliše telom, širenje depolarizacije označava gubitak sačuvane elektrohemijske energije u moždanim stanicama i nastupaju štetni procesi koji verovatno vode do smrti, napisao je u naučnom magazinu dr Jens Drajer s Medicinskog fakulteta u Berlinu.
„Stanice umiru tek kada krv prestane da teče kroz krvotok, jer tako moždane ćelije ostaju bez kiseonika koji im služi kao gorivo za rad.
Zato, kad se zaustavi krvotok, moždane stanice još rade na rezervama pre nego što se kompletno isključe. Koliko to tačno može da traje, još uvek se ispituje.
Avaz
Нема коментара:
Постави коментар