Gugl pretraga je ubedljivo najpopularnija alatka za pretraživanje interneta. Konkurencija, iako postoji, jedva dostiže desetinu tog uspeha - zajedno. Prema najnovijem Statcounter istraživanju, Google Search zahvata čak 89,99% tržišta, dok je drugi najpopularniji internet pretraživač Bing, sa svega 3,92% udela.
Pixabay |
Uprkos velikoj popularnosti, nije retkost da Google ne pronalazi baš ono što tražimo, bilo da je to vest, objašnjenje ili slika. To, srećom, nije nešto s čim treba da se pomirimo. Ukoliko suzite uslove pretrage i bolje definišete termine, videćete da će se vaše iskustvo boravka na internetu značajno poboljšati.
Pa, hajde da vidimo kojih je to 7 trikova koji će vam pomoći da pretražujete Google kao pravi profesionalac.
Pretražujte samo sadržaj jednog sajta
Recimo da želite da tražite nešto putem Google pretrage na određenom sajtu, ali samo na njemu. Neka primer termina pretrage bude 'Huawei Pura 70 Ultra', a sajt 'smartlife.mondo.rs'.
U polje za pretragu ukucajte 'huawei pura 70 ultra site:smartlife.mondo.rs'. Nakon toga rezultati pretrage prikazaće vam samo stranice našeg sajta u kojima se spominje popularni model.
Dakle, pretragu sadržaja jednog sajta vršite upisivanjem teksta na sledeći način: željeni termin site:ImeSajta.domen.
Trebaju vam tačni rezultati?
Možda pokušavate da pretražite neko ime na internetu i u Google polju za pretragu ukucate, na primer, Miroslav Radović. Rezultati te pretrage će prikazati bilo koju stranicu koja uključuje i 'Miroslav' i 'Radović', a biće filtrirani kako algoritam smatra da je najbolje. To znači da mogu, ali i ne moraju da uključuju osobu koju ste tražili.
Kako su Radovići popularna turistička destinacija u Crnoj Gori, može se desiti da Google da prioritet popularnom oglasu za smeštaj, koji, igrom slučaja, izdaje vlasnik koji se zove Miroslav. A to što je njegovo prezime, na primer, Petrović, nema veze, zar ne?
Kako bi se izbegla konfuzija, a vi pronašli stranicu na kojoj zaista piše tačan termin koje želite da pronađete, potrebno je da isti stavite pod standardizovane navodnike, i to na sledeći način: "Miroslav Radović".
Pretraga pre i nakon određene godine
Interesuje vas šta su mediji pisali o Nikoli Jokiću pre nego što je počeo da dominira NBA ligom, ali kada u pretrazi ukucate njegovo ime, sve što vam izlazi su najnovije vesti. U tom slučaju, potrebno je da nakon 'Nikola Jokić' u polju za pretragu dodate 'before:2016', ukoliko želite da vidite rezultate pre 2016. godine.
Suprotno, ukoliko pretražujete termin, a rezultati koji vidite su stari, željenom terminu dodajte 'after:' i broj godine.
Isključite određene reči iz pretrage
Recimo da želite da pomoću Google-a pretražite termin 'Xiaomi 14T'. To je model telefona koji vas interesuje i želite da se informišete samo o njemu. Međutim, popularni pretraživač je rešio da vam prikazuje i rezultate o Xiaomi 14T Pro modelu koji vas ne interesuje.
Kako biste suzili pretragu, potrebno je da isključite određeni termin, što je u ovom primeru sufiks 'Pro'. Da biste to učinili, u polju za pretragu jednostavno dodajte znak minus (-) pre neželjene reči. Ovako: Xiaomi 14T -Pro.
Pretraga određenih vrsta fajlova
U potrazi ste za, recimo, rečnikom. Zapravo, izričiti ste da rečnik mora da bude u PDF formatu. Kako bi vas Google odveo direktno na fajl koji ispunjava vaše uslove, u polje za pretragu upišite 'rečnik filetype:PDF'.
Naravno, to ne mora da bude ni rečnik, a ni PDF. Samo budite oprezni odakle i šta skidate kako ne biste zarazili svoj uređaj.
Pretraga fotografija po određenoj veličini
Ukoliko želite da pronađete neku sliku, ali isključivo u određenoj rezoluciji, postoji način kako to možete da uradite - direktno u polju za unos teksta.
Sve što treba da uradite jeste da ukucate, na primer, 'zlatni retriver', a zatim da u nastavku dodate 'imagesize:' i rezoluciju. Pravilan primer je: zlatni retriver imagesize:1920x1080.
Nakon toga, sve što treba da uradite jeste da pređete u Images karticu, gde će vam biti izlistani svi rezultati traženih fotografija u željenoj rezoluciji.
Pretražujte i kada ne možete da se setite reči
Nekada jednostavno ne možemo da se setimo neke reči unutar termina koji želimo da pretražimo. Tada nam dodatak zvezdice umesto zaboravljene reči može biti od velike pomoći.
Na primer, ne možete da se setite kako se zove ona jedna pesma, a baš i niste sigurni kako ide tekst. Sigurni ste da refren počinje sa 'devojko u', pa neka reč, pa 'tihom'. Ne razmišljajte previše, jednostavno ukucajte: devojko u * tihom.
Na ovaj način Google zna da tu treba da stoji određena reč i vrlo brzo će prepoznati da tražite pesmu 'Jedina moja' od Divljih Jagoda.
Нема коментара:
Постави коментар