PRE SVEGA

Učestale prevare uoči praznika: Pazite gde klikćete i kako da se zaštitite od pljačke na internetu?

Nagradne igre i oglasi, recepti za božićne kolače, lažne praznične prodavnice. Ovo su samo neki od primera za moguće varanje građana na internetu. Pazite gde klikćete jer su uoči novogodišnjih praznika učestale internet prevare, upozoravaju stručnjaci za sajber bezbednost. Koje su to najčešće onlajn pljačke, na šta posebno treba obratiti pažnju i kako se zaštititi? Ovo su neka od pitanja za Jelenu Opačić, IT stručnjakinju iz firme Em - klaud.

Pixabay

Gotovo svakodnevno smo u prilici da čitamo o mogućim internet prevarama. Iz međunarodne kompanije Kasperski upozoravaju na internet pretnje koje ciljaju potrošače uoči predstojećih praznika. Opačić analizira koliko su one zaista česte u Srbiji.

Proletos su građani u Srbiji dobijali sms poruke o neisporučenim paketima Pošte Srbije gde je trebalo da se klikne na određeni link radi ažuriranja podataka, te gošća „Probudi se“ objašnjava koji je najčešći oblik prevara, odnosno na šta se građani najviše “pecaju“, odakle najviše vreba opasnost.

Opasnost vreba i na društvenim mrežama. Takmičenje poput “Givavej“ na Fejsbuku i Instagramu popularna je razonoda. IT stručnjakinja upozorava kako da znamo da podaci koji se od nas traže za pristup nekoj igrici, kvizu, portalu ili kliktanjem na oglase neće biti zloupotrebljeni.

Kada vidimo iskustva prevarnih na internetu, ima onih koji kažu – ali ja sam samo jednom kliknuo. Opačić pojašnjava da li je zaista moguće da nas taj jedan klik skupo košta, ili je ipak za obmanu potrebno više koraka, ostavljanje broja telefona, broja računa, lične karte i slično.

U poslednje vreme mnogo se priča i veštačkoj inteligenciji. I ona ima dobre, ali i loše strane. Nadležni kažu da su pritužbe građana na „dipfejk“ sve češće, naročito u oblasti investicionih prevara, te Opačić pojašnjava šta je dipfejk prevara i o čemu se tu radi

Iz MUP-a kažu da su u našoj zemlji najčešće “dipfejk“ u kojima se zloupotrebljava lik neke poznate ličnosti koje svojim autoritetom pozivaju na investiranje, najčešće, u nepostojeću platformu.

Gošća TV Nova dala je preporuke kako da se zaštitimo od inetrnet prevara i da li je to samo da moramo da budemo obazrivi i otvorimo četvore oči, ili postoji još neki način. Takođe ona preporučuje da kada građani shvate da su prevareni, kome prvo treba da se obrate i koliko je teško otkriti ko stoji iza prevare, kao i kakve su kazne predviđene za one koji smišljaju kako da nas materijalno oštete putem interneta.

Нема коментара:

Постави коментар