MENI

Porodična terapeutkinja otkrila šta deca najviše pamte iz detinjstva

Često viđamo roditelje na društvenim mrežama kako dele trenutke u kojima stvaraju "ključne uspomene" za svoju decu – bilo da planiraju luksuzni odmor ili organizuju posebno praznično iznenađenje.

Pixabay

Iako je važno da roditelji žele srećno detinjstvo za svoju decu, ponekad se čini da veruju da mogu da „proizvode“ te nezaboravne uspomene.

Međutim, unutrašnji svet deteta je često drugačiji od onoga što mi, odrasli, zamišljamo.


Zašto ne pamtimo događaje iz najranijeg detinjstva?

Kerol Kim, porodična terapeutkinja nedavno je društvenim mrežama podelila listu od pet stvari koje će deca pamtiti iz detinjstva.

Zanimljivo je da nijedna od ovih stvari nema nikakve veze sa luksuznim putovanjima, raskošnim rođendanskim zabavama ili skupim božićnim poklonima o kojima deca često sanjaju.

„Vidite kako za stvaranje dobrih uspomena nisu potrebne skupe igračke ili  luksuzna porodična putovanja. Vaše prisustvo je najvredniji poklon koji možete dati svom detetu“, stoji u opisu njene objave.


Kvalitetno zajedničko vreme 

„Odvojiti vreme da se fokusirate samo na svoje dete je nešto posebno. Igranje igrica, čitanje knjiga ili jednostavno pričanje mogu stvoriti jaka, srećna sećanja. Ovi trenuci pokazuju vašem detetu da ste prisutni“, kaže Kim


Provođenje vremena bez ometanja, gde je fokus samo na detetu, pomaže u jačanju veze između roditelja i deteta. Ne mora da bude ništa spektakularno – čak i zajednički obrok ili šetnja mogu biti dragoceni.


Reči ohrabrenja

„Reči podrške mogu imati veliki uticaj na vaše dete, bilo u dobrim ili lošim vremenima. Deca često traže odobrenje od svojih roditelja, a vaše pozitivne reči mogu biti snažan motivator i izvor utehe. One mogu pomoći deci da veruju u sebe , dajući im samopouzdanje da se suoče sa novim izazovima i nastave kada im bude teško“, naglašava terapeutkinja.

Redovno hvaljenje truda i postignuća deteta podstiče samopouzdanje i samopoštovanje. Vaše reči imaju moć da oblikuju njihov pogled na sebe i svet oko sebe.


Porodične tradicije

„One stvaraju osećaj stabilnosti i zajedništva… Porodične tradicije čine da se deca osećaju kao da pripadaju i da su deo veće priče, produbljujući njihov osećaj sigurnosti i razumevanje porodičnog identiteta i vrednosti“, naglašava ona.

Bilo da se radi o nedeljnom ručku, zajedničkom ukrašavanju božićne jelke ili uspavljivanju, ove male rutine stvaraju trajna sećanja i osećaj pripadnosti.


Dobra dela

„Činjenje dobrih stvari ostavlja snažan utisak na decu. Pokazuje im koliko je važno da budu ljubazni i pažljivi. Sećaju se kako je dobar osećaj pomagati drugima i videti da im roditelji pomažu“, smatra Kim.

Deca uče modeliranjem, a vaša ljubazna dela prema drugima uče ih empatiji i saosećanju. To su vrednosti koje će nositi tokom svog života.


Uteha u teškim trenucima

„Saznanje da se mogu osloniti na vas u teškim trenucima čini da se deca osećaju bezbedno i gradi poverenje. Uteha kada se bore pokazuje im da su voljeni bez obzira na sve, pomažući im da se osećaju emocionalno bezbedno i snažno“, kaže ona.

Biti tu za svoje dete kada je tužno, uplašeno ili zbunjeno je ključ za izgradnju snažne emocionalne veze. Ova sigurnost im omogućava da se osećaju voljeno i podržano, prenosi Index.hr.

Нема коментара:

Постави коментар