U Dubaiju će sledeće nedelje početi debata o upravljanju internetom u budućnosti, uz zalaganje mnogih zemalja da UN dobiju regulatorna ovlašćenja, dok SAD i druge države smatraju da bi to dovelo do kraja ere otvorenog interneta.
Konferencija Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU), organizacije stare 157 godina, koja sada radi pod okriljem UN, biće obeležena zahtevima zemalja u razvoju, koje žele da ostvare veće prihode od interneta i autoritarnih režima, kojima je cilj da postignu veću kontrolu nad sadržajima na svetskoj informacionoj mreži.
Sa druge strane će se tokom 12 dana debate naći SAD i privatne internet kompanije koje se zalažu za status kvo, preneo je Rojters.
Mnogi od predloga su naišli na burne kritike od pobornika slobode govora i ljudskih prava, a američki Kongres i Evropski parlament reagovali su usvajanjem rezolucija u kojima pozivaju na zadržavanje sadašnjeg, decentralizovanog sistema.
Iako su detalji iz predloga i dalje tajna, nacrti koji su procureli u javnost pokazuju da se Rusija zalaže za usvajanje pravila koja bi pojedinačnim zemljama dala pravo da uobličavaju internet u svojim granicama, dok se grupa arapskih zemalja zalaže za univerzalnu identifikaciju korisnika interneta.
Neke zemlje u razvoju i telekomunikacione kompanije predlažu da autori sadržaja plaćaju za prenos podataka na internetu. Većina od 193 članica ITU podržava ideju da internetom treba da upravlja agencija UN, a ne današnja kombinacija privatnih kompanija i neprofitnih grupa.
Ukoliko većina članica ITU prihvati nadležnost UN za regulisanje interneta, zapadne zemlje mogle bi da odbiju da potpišu taj sporazum. Tehnološke kompanije i obični korisnici interneta verovatno bi bili protiv takvog sporazuma, ali bi ga podržali telekomunikacione kompanije i operatori.
Desetine zemalja, među kojima su Kina, Rusija i neke arapske države, već ograničavaju pristup internetu u svojim granicama, ali bi vlasti tih zemalja sada dobile još veća ovlašćenja, ako bi nova pravila bila usvojena. Google je prošle nedelje pozvao korisnike interneta da na društvenim mrežama "podrže slobodan i otvoren internet".
Zvaničnik kompanije Google, Vint Serf, jedan od autora osnovnog protokola interneta, osudio je priedlog mogućih novih pravila kao beznadežan pokušaj pojedinih država i državnih telekoma da nametnu svoju moć i ograniče slobodu na internetu.
(Mondo, agencije)
Нема коментара:
Постави коментар