Prema procenama pojedinih ekonomista i predstavnika bankarskog sektora, jedan evro će krajem 2013. godine vredeti između 115 i 117 dinara, piše "Danas" i dodaje da takav scenario očekuju i privrednici, koji na toj proceni baziraju bilanse preduzeća.
I mada u NBS tvrde da ne ciljaju nijednu vrednost kursa dinara, ima se utisak da se kurs brani na nivou od oko 114 dinara za evro i to uprkos najvišoj stopi inflacije u Evropi i velikom deviznom debalansu.
Prema računici pojedinih ekonomista, koji su uzeli u obzir međuinflacijski odnos u Srbiji i evrozoni, realni kurs domaće valute je 150 dinara za evro, odnosno dinar je trenutno precenjen za oko 40 do 50 odsto.
Kako navodi za "Danas", naučni savetnik i redovni član NDES Dejan Jović, posmatrano na duži rok, aktuelna politika održavanja precenjenog dinara nije održiva. Na drugoj strani, on odgovara stranim investitorima.
Stručnjaci upozoravaju da bi već od 2014. trebalo pripremiti teren za postepeno uvođenje realnog kursa domaće valute, odnosno programirane depresijacije.
Do sredine novembra NBS je na međubankarskom deviznom tržištu prodala 425 miliona evra iz deviznih rezervi koje su u septembru iznosile oko 10,7 milijardi evra, a kupila 365 miliona.
U 2012. godini su na odbranu kursa dinara potrošene oko 1,3 milijarde evra, u 2011. oko 90 miliona, a 2010. godine čak oko 2,5 milijardi evra.
Нема коментара:
Постави коментар