Naučnici sa univerziteta Notingem Trent veruju da su pronašli vakcinu koja efikasno može da "isključi" kancerogeni tumor, tako što podstiče i "ubrzava" imuni sistem.
Vakcina o kojoj je reč, a koja bi trebalo da spreči pojavu kancera prostate bi mogla da spasi hiljade života, a naučnici smatraju da su na korak od njenog pronalaska jer su uspeli da otkriju protein koji zaustavlja rast tumora u 90% slučajeva.
Oni su otkrili da ubrizgavanjem dela proteina tumora u ćelije koje ga okružuju, podstiče imuni sistem da "ubrza" rad, tako sprečavajući dalji rast tumora i posle određenog vremena ga jednostavno "isključuje".
Od raka prostate u svetu obole milioni ljudi, a u skoro u trećini slučajeva bolest koja se uglavnom javlja kod muškaraca posle 50. godine, završava se smrću.
"Razvoj i pronalaženje vakcine koja može da prevaziđe delovanje tumora i poveća efikasnost odgovora ljudskog imunog sistema je od suštinskog značaja u primeni novih terapija kod ovako agresivnh bolesti", saopštila je doktorka Stefani Mekardl, glavni istraživač u ovom projektu.
"Ovaj protein se odlikuje konzistentnom zaštitom protiv raka jer je sposoban da pokrene "imuni napad" na ćelije raka prostate i štiti od već uočenih oblika oboljenja", dodala je ona.
Jedina vakcina protiv raka prostate koja trenutno postoji je ona koja koristi krv obolelog i ona se primenjuje na prepoznate kancerogene ćelije, pre nego što se ubrizga u telo. Međutim, njeni efekti su krajnje ograničeni, jer produžava život obolelog u proseku za 4 meseca.
Naučnici tvrde da bi nova vakcina bila višestruko jeftinija za proizvodnju i da bi pacijentima mogla da bude odobravana i davana na mnogo jednostavniji način
Iako je vakcina do sada ispitivana u laboratorijskim uslovima na miševima, naučnici se nadaju da će njene efekte na ljudima u kliničkin uslovima ispitati u vrlo bliskoj budućnosti.
"Trenutno postoji jako malo opcija za lečenje raka prostate u naprednom stadijumu kod muškaraca i potrebne su nam mnogo delotvornije terapije, a ukoliko se ova vakcina na testiranjima pokaže efikasna, to će voditi ka novoj generaciji imunoterapije", saopštio je doktor Jan Fejm.
"Međutim, iako se ovaj model pokazao jako dobro na miševima, zaista je rano rano za predviđanja o tome da li će se uspešno preslikati i na ljude, pa nam je potrebna potvrda ovog načina borbe protiv raka prostate kroz dalja istraživanja", dodao je on i naglasio da svakoga sata od raka prostate umre jedan čovek, pa bi ozbiljna buduća istraživanja mogla da pomognu da se ova opaka bolest pobedi zauvek.
| Izvor: www.telegraph.co.uk
Нема коментара:
Постави коментар