Da se to ne bi dogodilo, potrebno je da SPC konačno usvoji kalendar koji je napravio srpski astronom Milutin Milanković. O tome će odlučivati poglavari pravoslavnih crkava početkom marta u Istanbulu.
- Naša država koristi jedan (gregorijanski), a SPC drugi (julijanski) kalendar pa ispada da umesto 25. decembra mi slavimo Božić 7. januara. Period Zemljine revolucije oko Sunca iznosi oko 365,256… dana i u tome što to nije ceo broj nastaje glavni problem, pa zbog toga postoje prestupne godine od 366 dana, da bi se anulirala razlika - rekao je za “Blic” Nikola Božić, rukovodilac Odeljenja matematičko-tehničkih nauka.
„Sadašnja razlika od 13 dana uvećana je 1900. godine kada je po julijanskom februar imao 29, a po gregorijanskom kalendaru 28 dana. Naredni put ta razlika će se povećati 2100. godine na 14 dana“, objašnjava Božić.
Problem prestupnih godina se rešava tako što je prestupna svaka koja je deljiva sa brojem četiri bez ikakvog ostatka i ona ima 366 dana, poput 2012. ili kao što će imati 2016. Logično je da sve ostale godine imaju 365 dana.
(Blic)
Iako mesec i dan rođenja Isusa Hrista nisu tačno utvrđeni, praznik se uvek slavi 7. januara (hrišćani koji se pridržavaju Gregorijanskog kalendara to čine 25. decembra) još od 380. godine. Božić označava rođenje Hristovo i najradosniji je od svih velikih hrišćanskih praznika. Za njega su vezani mnogi običaji koji vreme od nekoliko nedelja oko Božića čine najsvečanijim periodom u celoj kalendarskoj godini.
Budući da u Novom zavetu ne stoji kada se tačno rodio Isus, prvi kršćani nisu slavili Božić, nego samo Uskrs. Božić se počeo slaviti u Rimu u 4. veku (u izvorima dokazana godina 336.). Do danas nije jasno zašto se Božić slavi baš 25. decembra/7. januara. Prevladavajuće je mišljenje da se Božić počeo slaviti toga datuma zato što se toga datuma u tada još uvek većinski paganskom Rimu slavilo rođenje boga Sunca Sola pa je Crkva želeći potisnuti taj paganski praznik tada počela slaviti rođenje Isusa Krista koji je Božansko Sunce s visine.
Нема коментара:
Постави коментар