Foto: YouTube |
Svi mi kupimo s vremena na vrijeme novi mobitel. Ovaj stari možemo pokloniti ili prodati. Ova druga opcija je danas puno aktualnija jer situacija u novčanicima i nije baš najbolja. Većina treba vratiti vrijednost svojeg zastarjelog uređaja – to je svakako činjenica.
Svi podaci osjetljive prirode poput: SMS poruka, povijesti pregleda Interneta, e-mail lozinke … sve se može to još uvijek pronaći na velikoj većini uređaja iako ste sve pobrisali kroz opcije uređaja. A ako ste poslali svoj uređaj u „second-hand shop“ i tamo vam tvrde da će „sve pobrisati“ – to baš i nije tako. I znate gdje je problem - kada to dođe u krive ruke! Npr. kriminalnim personama!
Analitičari s Channel 4 su pronašli mnogo slučajeva koji su pogazili ova obećanja. Kupili su tri mobitela u second-shopu CEX koji tvrdi da se sve briše s uređaja. Analitičari odnosno istražitelji su uspjeli povući dosta osjetljivih podataka s tih mobitela od prijašnjih korisnika.
Jedan uređaj je čak „dao“ 5000 datoteka u kojima je bilo i SMS poruka te web history podataka. U drugom uređaju se pronašlo mnoštvo lozinki, a na svakom su u biti našli svega i svačega što je veoma privatno i osjetljivo po pitanju sigurnosti.
Cookies (kolačići) ostaju na uređajima i nešto je na čemu se ne radi kada je u pitanju sigurnost. Korisnici su uvjereni pa čak i nekad second shopovi – da rade dobar posao no eto nije baš tako.
CEX se isto referirao na istraživanje: „Kako evoluira tehnologija dolaze i nove procedure kako bi se ispravili propusti. Tehnike koje koristimo su jake, ali uvijek se ide naprijed dakle radimo na tim propustima“.
U svakom slučaju npr. iPhone uređaji rade enkripciju podataka odmah, po „defaultu“ što otežava povraćanje podataka nakon hard reseta. Ipak, drugi mobiteli dakle s drugim operativnim sustavima te čak i hardverom imaju problema s ovim stvarima. Uvjeravaju nas da će bit bolje. Vidjeti ćemo. Pamet u glavu.
Izvor: mobil.hrmobil.hr
Нема коментара:
Постави коментар