Foto: Jutjub/EatTheNewsNow |
Ona je bila jedna od četiri učenica, uzrasta 13 do 18 godina, koje se su se podvrgle ovoj metodi. Njih četiri bolovale su od Majer-Rokitanski-Kuster-Hauser sindroma, odnosno MRKH sindroma, koji je njihove vagine činio nekompletnim.
Urođene anomalije ogledaju se u nerazvijenosti materice, dok se ne uočavaju na spoljašnjem delu vagine. Zbog takve prirode nedostaci se uočavaju tek u tinejdžerskom dobu.
Sindrorm se javlja kod jedne od 4.500 žena, potvruđuju nalazi britanskog Nacionalnog instituta za zdravlje.
- Nisam verovala da je će ovo delovati. Znala sam za mnoge druge procedure i bilo je neubedljivo da sve može da se završi u laboratoriji- rekla je ova žena koja se operaciji podvrgla sa 18 godina.
Naučni projekat sproveli su istraživači sa Univerziteta " Vejk Forest" u Vinston- Sejlemu i sa Univerziteta "Metropoliten Autonomus" u Meksiko Sitiju. Postupak je podruzumevao biopsiju ćelija pacijentkinja, koje su kasnije ugrađivane u biorazgradive "skele". Tako konstruisani delovi potom su transplatirani u vagine.
- Veoma sam srećna jer sam imala šansu za ovu operaciju i šansu za normalan život. Znam da sma jedna do prvih. Važno je da ostale devojke koje imaju ovaj problem saznaju da ovakav tretman može da im promeni život- ispričala je Džuli.
Osam godina nakon pionirske operacije istraživači su utvrdili da pacijentkinje imaju normalan seksualni život, i da ugrađeni delovi organa ne pokazuju nikakave strukturalne ni funkcionalne disfunkcije.
- Presrećna sam jer vodim normalan život, poptuno normalan- rekla je zadovoljna pacijentkinja.
Izvor: zena.blic.rs
Нема коментара:
Постави коментар