Ciklon koji je pogodio Srbiju i sa sobom doneo obilne kiše i grad polako prolazi, a crveni alarm ostao je danas i sutra za područja Zapadne Srbije, Pomoravlja i Šumadije, rekao je Tanjugu rukovodilac Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije profesor Jugoslav Nikolić.
"Padavine su se malo stišale zbog snižavanja temperature. Ovaj frontalni sistem je obećavao veće padavine i do kraja dana biće 20 do 40, mestimično i do 60 litara kiše po metru kvadratnom", rekao je Tanjugu Nikolić.
On kaže da će u petak doći do postepenog razvedravanja, a da od subote Srbiju čeka letnje vreme sa temperaturom višom od 30 stepeni Celzijusa.
Letnje vreme neće dugo potrajati, do sredine naredne nedelje, kada dolazi slabiji "front" koji će usloviti mestimične pljuskove i padavine.
Republički hidrometeorološki zavod dao je i hidrološko upozorenje da će vodostaji biti u porastu na Kolubari, Ljigu, Ubu, Tamnavi, Jadru, Drini, Limu, Mlavi, Peku, Timoku, Jasenici, Kubršnici, Lugomiru i Resavi, dok su na bujičnim vodotocima ovih slivova moguća veća lokalna izlivanja.
"Međutim, to ništa ne znači za glavne tokove. Glavni tokovi su stabilni iako dolazi do porasta vodostaja", kaže Nikolić i dodaje da na glavnim tokovima vodostaj neće preći upozoravajući nivo.
On dodaje da je ovako nestabilno vreme uslovljeno velikom vlagom u vazduhu i velikom količinom vode koja se izlila tokom majskih poplava.
"Imamo pojačano isparavanje koje uslovljava pojačanu nestabilnost. Tako da i kada nemamo ovih frontova mi imamo stvaranje lokalnih oblaka i onda se dešavaju intenzivne ali kratkotrajne padavine", pojašnjava Nikolić.
Onako nestabilno vreme, naglašava on, dešava se i zbog promena u atmosferi, jer se u zadnjih 125 godina dešavaju klimatske promene.
"Imamo povećanje temperature od 1,6 stepeni u Beogradu u poslednjih 125. godina, što je uslovilo povećanje vlage u vazduhu za 10 posto. To je dovoljno da se stvare uslovi za nestabilnost", zaključio je Nikolić.
Izvor: Alo!
Нема коментара:
Постави коментар