hidmet.gov.rs |
Ne zove narod džabe prvi prolećni mesec „Baba Marta”, aludirajući na promenljivost i nestabilnost martovskih dana, kakve prognoziraju meteorolozi i u najnovijoj dugoročnoj prognozi za naredni mesec.
Premda je mart prolećni mesec i ovaj pred nama donosi smenu toplih dana sa svežijim, pa ni hladni dani sa snegom neće biti iznenađenje ćudljive „Marte”, Jer, ipak se radi o ranom proleću koje u našem podneblju po nepisanim pravilima nosi svakojako (ne)vreme.
Takav početak proleća 2015. najavljuje Nedeljko Todorović, meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije.
– U prvih šest dana marta u većini mesta u Srbiji, izuzev onih na nešto većoj nadmorskoj visini, prosečna najviša dnevna temperatura biće devet stepeni. Dva stepena toplije biće od sedmog do 11, a od 12. do 16. marta otopliće još jedan stepen, pa će najviša dnevna temperatura iznositi 12 stepeni. Krajem marta možemo da očekujemo i pravih prolećnih 15 stepeni – kaže Todorović i zaključuje da tako brz porast dnevnih temperatura nagoveštava dolazak proleća.
Prvu polovinu marta pratiće promenljivo vreme sa čestim naoblačenjima i padavinama, u nižim predelima padaće kiša, a u planinama sneg. Nekoliko prvih martovskih dana biće relativno topli, s najvišom dnevnom temperaturom malo iznad proseka.
Zahlađenje s temperaturom ispod prosečnih za ovo doba godine pristiže od petog do 10. marta. Tada će se u brdskoplaninskim predelima Srbije još jednom zabeleti sneg i stvoriće se snežni pokrivač, a porašće već postojeći u višim planinama. U nižim predelima padaće kiša, a u pojedinim danima i kratkotrajni sneg i susnežica. U ređim vedrim noćima biće slabog mraza.
Topliji dani nizaće se posle 10. marta.
– Ne bi trebalo da začudi ako krajem prvog prolećnog meseca padne sneg – upozorava meteorolog i navodi da se to se često dešava u ćudljivom martu. Uostalom, ističe on, dugogodišnja meteorološka osmatranja pokazuju da je takozvani srednji datum poslednjeg padanja snega u nižim predelima u periodu od 20. do 25. marta!
* Ovde možete preuzeti najnoviji Operativni bilten Republičkog hidrometeorološklog zavoda Srbije, sa preciznom prognozom do 29. marta 2015. i seozonskom prognozom vremena.
Datum poslednjeg padanja snega
Podaci u tabeli pokazuju da se srednji datum poslednjeg padanja snega u periodu od 1991. do 2013. godine, u poređenju s podacima stogodišnjeg niza (1887–1986), praktično nije promenio. Dan poslednjeg snežnog pokrivača pomakao se ka kasnijem datumu. Razlika nije nastala kao rezultat klimatskih promena, jer tada bismo govorili o dužem trajanju zime i zahlađenju, već je posledica neujednačene metodologije uzimanja uzorka.
Sve u svemu, i srednji datum poslednjeg snežnog pokrivača nema znatniji pomak u odnosu na prethodni stogodišnji niz, obrazložio je naš sagovornik.
Izvor: Politika
Нема коментара:
Постави коментар