MENI

Kako besplatno studirati u inostranstvu? Prosečna ocena nije presudna!

Prosečna ocena tokom studiranja više nije presudna da biste dobili stipendiju za inostranstvo, pa sa indeksom i pasošem iz Srbije sve više studenata se odlučuje na ovaj potez. Izbor nekih zemalja je očekivan, ali su neke pravo iznenađanje.

Pixabay

- Češka, Grčka, Francuska, Nemačka i Italija interesantne su našim studentima. Razlozi su u njihovim dobrim programima, atraktivnosti države, a i naši studenti su njima zanimljivi kao dobri, motivisani i talentovani - kaže koordinator Univerzitetskog centra za razvoj karijere Marija Jovanović za Blic.


Uspeh nije presudan faktor

- Dobar akademski uspeh je najznačajniji, ali u poslednje vreme nije jedini uslov. Računaju se i vannastavne aktivnosti, postignuća, učešće i mimo formalnog interesovanja, autentično interesovanje za tu oblast. Programi se razlikuju i u zavisnosti od jezika studiranja, a beleži se trend da ih je sve veći broj na engleskom jeziku - objašnjava Jovanovićeva.


Kako do stipendije


Kako kažu u Centru za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu, prijavljivanje za stipendiju može da bude duga, teška i iscrpljujuća procedura. Zato su na sajtu postavili detaljan vodič kada treba početi sa procedurom i kako ona izgleda.

- Priprema treba da počne više od godinu dana unapred od dana kada zapravo želite da započnete svoje studije. Kada smo pravili ovaj raspored uzeli smo u obzir za referencu i univerzitet koji počinje sa predavanjima u jesen (avgust-oktobar), ali većina univerziteta širom sveta primaju studente i u januaru i aprilu - navodi se na sajtu Centra.


Šta sve pokrivaju stipendije

U toku od dve godine master studija, učesnici najčešće promene tri univerziteta u različitim zemljama koji izvode dati program.

- Stipendije za studentske razmene podrazumevaju pokrivene sve troškove školarine, obezbeđuju iznose za plaćanje putnih troškova, a u pojedinim slučajevima podrazumevaju i pokriveno zdravsteno osiguranje. Uz to, i pokrivanje troškova života, koji studenti dobijaju na mesečnom nivou. On iznosi 750, 800 ili 850 evra, u zavisnosti od konkretne zemlje o kojoj je reč. Uz pokrivene troškove školarine, puta i zdravstvenog osiguranja, stipendije za ovu vrstu studija iznose 1.000 evra mesečno. Ovaj program Evropske unije ostvaruje se u tri oblasti: obrazovanje, mladi i sport i trajaće do 2020. godine, a ukupna izdovjena sredstva za njega su 14,7 milijardi evra - dodaju iz Tempusa.


Odlaze i profesori

Na inostrane univerzitete odlaze studenti, ali i profesori. U Fondaciji Tempus zaključuju da postoji sve više mogućnosti za usavršavanje i za jedne i za druge.

- U prošloj akademskoj godini odobreno je ukupno 1.599 perioda odlaznih mobilnosti za studente, nastavno i nenastavno osoblje iz Srbije na ustanove evropskih zemalja, dok ove godine ta cifra iznosi 1.895 - navode iz Fondacije Tempus isključivo za programe "EU Erazmus +", koji zavise od toga koliko je partnerstava sklopio matični univerzitet studenta.

Izvor: Blic

Нема коментара:

Постави коментар