MENI

Nikada ne punite ovako mobilni telefon, možete ga upropastiti

Neki od faktora koji određuju životni vek baterije telefona su proizvodna i hemijska starost. Ovo poslednje se odnosi na postepeno propadanje baterije usled varijabli kao što su temperaturne fluktuacije, obrasci punjenja i pražnjenja i ukupna upotreba.

Foto: Pixabay

Vremenom, hemijsko starenje litijum-jonskih baterija smanjuje kapacitet punjenja, trajanje baterije i performanse, piše ScienceAlert.

Istraživanje je pokazalo da bi prosečna baterija pametnog telefona u 2019. godini mogla da prođe 850 ciklusa punjenja/pražnjenja pre nego što padne ispod 80% kapaciteta. To znači da nakon otprilike dve do tri godine upotrebe ostaje samo 80% početnog kapaciteta baterije, a često i mnogo manje. U tom trenutku kapacitet počinje da opada primetno brže.

Većini pametnih telefona nove generacije potrebno je negde između 30 minuta i dva sata da se potpuno napune.

Vreme punjenja varira u zavisnosti od kapaciteta baterije vašeg uređaja, kao i od toga koliko snage vaš punjač isporučuje.

Punjenje telefona preko noći nije samo nepotrebno, već i ubrzava starenje baterije. Pune cikluse punjenja (od 0 do 100 odsto) treba izbegavati da bi se maksimalno produžio vek baterije.

Slično tome, držanje vašeg telefona potpuno napunjenog tokom dužeg vremenskog perioda može oštetiti zdravlje baterije. Umesto potpunog punjenja, preporučuje se punjenje baterije do 80% i ne dozvoliti da padne ispod 20%.

Može li se telefon „prepuniti“?

U teoriji, litijum-jonske baterije se mogu prepuniti. To može dovesti do sigurnosnih rizika kao što su pregrevanje baterije i požar, prenosi N1.hr.

Dobra vest je da većina modernih telefona ima ugrađenu zaštitu koja automatski zaustavlja punjenje baterije kada dostigne 100%, čime se sprečava oštećenje od prekomernog punjenja.

Međutim, kada je telefon na punjaču, svaki put kada baterija padne na 99% (zbog aplikacija koje rade u pozadini), aktiviraće se „protočno punjenje“ – baterija će početi da se puni kako bi održala status potpuno napunjene.

Zbog toga mnogi proizvođači imaju funkcije koja to regulišu. Eplov Ajfon nudi funkcionalnost za odlaganje punjenja iznad 80%, dok Samsungovi Galaksi telefoni nude opciju ograničavanja punjenja na 85%.

Može li telefon eksplodirati od punjenja?

Malo je verovatno da će vaš pametni telefon eksplodirati, pogotovo zato što većina telefona ovih dana ima automatsku zaštitu od prekomernog punjenja.

Međutim, tokom godina smo videli nekoliko izveštaja o iznenadnoj eksploziji telefona. Ovo se obično dešava kao rezultat grešaka u proizvodnji, nekvalitetnog hardvera ili fizičkog oštećenja.

Litijum-jonske baterije pametnih telefona se pregrevaju kada se toplota nastala tokom punjenja ne može raspršiti. To može izazvati opekotine ili, u ekstremnim slučajevima, dovesti do požara.

Takođe, ove baterije efikasno rade u temperaturnom opsegu od 0 do 40 stepeni celzijusa. Mogu se proširiti na višim temperaturama okoline, potencijalno izazvati požar ili eksploziju.

Korišćenje neispravnog, lošeg ili nekvalitetnog punjača ili kabla takođe može dovesti do pregrevanja, opasnosti od požara i oštećenja samog telefona.

Saveti za produženje trajanja baterije:

1. Instalirajte najnovija ažuriranja softvera da bi vaš telefon bio ažuriran;

2. Koristite originalne ili sertifikovane punjače, jer isporuka energije u punjačima može biti drugačija i možda neće ispunjavati sve bezbednosne standarde;

3. Izbegavajte izlaganje telefona visokim temperaturama;

4. Ograničite punjenje na 80% kapaciteta koliko je to moguće i ne dozvolite da padne ispod 20%;

5. Ne ostavljajte telefon da se puni na duži vremenski period, na primer preko noći, i isključite ga iz izvora napajanja ako baterija dostigne 100%.

6. Držite telefon u dobro provetrenom prostoru tokom punjenja i izbegavajte da telefon ili punjač stavljate ispod ćebeta, jastuka ili tela dok su povezani na izvor napajanja.

7. Pratite zdravlje baterije i korišćenje baterije da biste identifikovali neobične trendove, kao što su izuzetno dugo vreme punjenja ili brzo pražnjenje.

8. Ako primetite da se telefon pregreva ili ima ispupčena ili natečenu poleđenu, odnesite ga u ovlašćeni servis na pregled i popravku.

Нема коментара:

Постави коментар