MENI

Ovo su sigurni znaci da vam je hakovan kućni WI-FI: Kako to proveriti ali i sprečiti pre nego što bude prekasno

Hakovanje Wi-Fi mreže može imati ozbiljne posledice, od krađe identiteta i finansijskih podataka do preuzimanja kontrole nad vašim uređajima. Iako možda ne razmišljate često o bezbednosti svog rutera, upravo on može postati ulazna tačka za sajber napade ako nije pravilno zaštićen.

Pixabay

Hakerima nije potrebno mnogo – nepromenjena fabrička lozinka, neažuriran softver ili omogućene funkcije poput WPS-a i UPnP-a često su sasvim dovoljni. Srećom, postoji niz koraka koje možete preduzeti kako biste otkrili da li je vaša mreža hakovana ali i kako da povratite kontrolu, pre nego što šteta postane nenadoknadiva.

Kako hakeri mogu da prodru u Wi-Fi mrežu?

Hakeri imaju više načina za hakovanje Wi-Fi mreža, uključujući:

  • Brute-force napade na lozinku: Hakeri mogu testirati stotine kombinacija lozinki kako bi pristupili postavkama rutera. Ako probiju vašu Wi-Fi lozinku, mogu je promeniti i zaključati vas iz sopstvene mreže.
  • Korišćenje fabričke lozinke proizvođača: Hakeri mogu iskoristiti podrazumevanu admin lozinku proizvođača za pristup postavkama vašeg rutera. Zato uvek menjajte fabričku lozinku i koristite jedinstveno ime mreže (SSID). Nikada nemojte ostavljati podrazumevani SSID.
  • Eksploatacija neispravnog softvera: Sajber kriminalci mogu iskoristiti ranjivosti u neažuriranom softveru rutera. U junu 2023. kompanija Asus izdala je hitna ažuriranja za svoje rutere kako bi zaštitila korisnike od poznatih napada na daljinsko izvršenje koda. Jedna od najtežih ranjivosti — CVE-2018-1160 — datira još iz 2018. godine i ima ozbiljnost od 9,8 na skali od 10 prema CVSS-u.
  • DNS otmica: Haker može promeniti DNS postavke vašeg rutera i preusmeriti vas na štetne fišing sajtove.

Šta mogu da urade ako hakuju vaš Wi-Fi?

Ako neko hakuje vaš Wi-Fi, može pratiti sav vaš nekriptovani saobraćaj. To znači da može špijunirati podatke koje šaljete sa svih uređaja povezanih na mrežu, uključujući lične informacije poput imena, adrese i finansijskih podataka.

Ove informacije su dovoljne da počine krađu identiteta i prevare.

Osim toga, hakeri mogu preuzeti štetne fajlove sa vaše mreže i zaraziti uređaje malverima kao što su VPNFilter ili Hiatus. U prošlosti su kompromitovani ruteri korišćeni kao SOCKS5 VPN proxy serveri.

Još gore, prevaranti mogu dobiti pristup za bilo koji uređaj povezan na mreži koja ima slabe sigurnosne postavke, pa čak i termostatima. Na primer, ranjivost u Bosch BCC100 termostatu omogućila je napadačima da zamene njegov softver zlonamernom verzijom i koriste ga za krađu podataka.

Kako da znate da je vaš Wi-Fi hakovan?

  • Spor internet: Ako primetite da vam je internet mnogo sporiji nego inače, to može biti znak da neko neovlašćeno koristi vašu mrežu. Više korisnika na mreži znači manje protoka za vas.
  • Nepoznati uređaji ili IP adrese: Ako sumnjate da neko špijunira vaš saobraćaj, prijavite se na IP adresu rutera putem pregledača i proverite listu povezanih uređaja.
  • Promenjena lozinka: Ako ne možete da se prijavite koristeći svoje kredencijale, moguće je da su hakeri promenili lozinku vašeg rutera.
  • Neobičan softver na uređajima: Ako primetite instalirane aplikacije koje niste odobrili, ovo može biti znak da je vaša mreža kompromitovana.
  • Neobične aktivnosti u pregledaču: Ako vas sajt preusmerava na drugu stranicu, hakeri su možda promenili DNS postavke vašeg rutera.
  • Poruka o ransomware-u: Prevaranti mogu koristiti osetljive podatke za ucenu. Ako primite poruku o ransomware-u, to bi moglo biti posledica hakovanja Wi-Fi mreže.

Šta da radite ako je vaš Wi-Fi hakovan

  • Hakovana Wi-Fi mreža može dovesti do ozbiljnih posledica, poput krađe identiteta, prevare i hakovanja naloga. Evo šta možete da preduzmete:
  • Vratite ruter na fabričke postavke:
  • Ako sumnjate da je ruter kompromitovan, izvršite hard reset kako biste ga vratili na fabričke postavke. Ovo će ukloniti potencijalni malver i resetovati sve konfiguracije.
  • Promenite lozinku mreže:
  • Promenite admin lozinku i SSID. Time ćete sprečiti hakere da koriste vaše stare kredencijale za ponovni pristup. Izbegavajte slabe lozinke poput "password" ili "password123".

Kako sprečiti hakerske napade?

Najbolja zaštita vaše mreže počinje snažnom i jedinstvenom lozinkom. Hakeri često koriste automatizovane alate koji nasumično testiraju različite kombinacije znakova, brojeva i reči iz rečnika kako bi probili slabije lozinke. Zato je preporučljivo odabrati kompleksnu šifru koja uključuje nasumične karaktere, simbole i brojeve, izbegavajući bilo kakve očigledne ili uobičajene fraze.

Takođe, obavezno isključite opciju daljinskog pristupa ruteru, koja omogućava upravljanje podešavanjima čak i kada niste povezani na svoju lokalnu mrežu. Iako ova funkcija može delovati praktično, predstavlja ozbiljan bezbednosni rizik jer otvara mogućnost za neovlašćen pristup. Na sreću, kod većine modernih rutera ova opcija je podrazumevano isključena, ali je važno to dodatno proveriti.

Нема коментара:

Постави коментар