MENI

Аdvokat otkrio kako da u sekundi znamo da li imamo posla sa lažovom

Advokat i stručnjak za komunikaciju Džeferson Fišer otkrio je interesantnu tehniku koja može pomoći da prepoznamo lažove u sekundi. On tvrdi da postoji jedan ključni znak u načinu govora koji ukazuje na to da neko nije iskren.

YouTube prinscreen

Fišer, koji je specijalizovan za komunikaciju, naglašava da je jezik veoma moćan alat u otkrivanju neistina. Prema njegovim rečima, lažovi često koriste specifične reči i fraze koje otkrivaju njihove namere.

U razgovoru za podkast "The Diary Of A CEO", Džeferson je rekao da je korišćenje "ekstremnih reči" predstavlja "smrtni dokaz" da ljudi obično ne govore istinu. To su obično reči poput "nikad" i "uvek".

Kao primer, zamolio je domaćina podkasta da mu postavi sledeće pitanje: "Da li si slao poruke dok si vozio tog dana?" Džeferson je odgovorio: "Ne, nikad ne šaljem poruke. Nikad ne šaljem poruke dok vozim."

"Uvek ili nikad nije istina"

Objašnjavajući primer, rekao je:

"Primetite kako sam upotrebio jednu veliku reč. Rekao sam 'nikad'. Nikad je ekstrem. Ekstremi su smrtni dokaz da oni obično ne govore istinu. Svi smo nekada slali poruke dok vozimo, čak i u svom automobilu. Nikad i uvek. Uvek ili nikad nije istina. To je velika stvar."

Ulazeći dublje u komunikacijske tendencije koje, prema njegovim rečima, lažovi često prate, Džeferson je dodao:

"Drugi razlog je što sam odgovorio vrlo brzo. Nisam duboko udahnuo, nisam razmišljao o tome niti pokušao da pokažem da se trudim da se setim. Dao sam vrlo brz odgovor".

Govoreći voditelju podkasta o moći ponovnog izgovaranja odgovora koje lažovi daju polako, Džeferson ga je zamolio da ga ponovo pita: "Nikad ne šalješ poruke dok voziš?" Objašnjavajući zašto lažovi "ne bi voleli to", Džeferson je objasnio sledeće.

"Ono što će najčešće reći je: 'Pa, mislim da ponekad šaljem', jer sada se oslanjaju na tu reč 'nikad'. Tako sada znaju, 'oh, to je opasna reč'. I oni će pokušati da izađu iz toga i reći: 'Pa, ponekad šaljem poruke, mislim da ponekad, ali gotovo nikada'", rekao je on, pa dodao:

"Kada se to dogodi, obično želite da im pružite izlaz. Sada su se sami doveli u ćorsokak i traže izlaz. I način da to uradite je da kažete, 'ako si slao poruke, u redu je'".

"Tišina je broj jedan ubica lažova"

Džeferson kaže da sagovornici s lažovima treba da obrate pažnju na reč "nikad" i da tišinu iskoriste u svoju korist. Naime, osim što treba obratiti pažnju na upotrebu reči "nikad" i "uvek", Džeferson kaže da tišina može biti moćan alat u razgovorima, naročito kada se radi o lažovima ili manipulatorima. Pauza u razgovoru može naterati drugu osobu da razmisli o svojim rečima i često dovodi do toga da otkrije neskladnosti.

"Tišina je broj jedan ubica lažova, jer oni vode razgovore u svojim glavama za vas", rekao je on.

"Naš izbor reči u konfliktu može imati duboki uticaj"

Objašnjavajući zašto, rekao je da tišina može učiniti ljude nelagodnima i naterati ih da popune prazninu, što često izlaže njihovu prevaru ili nesigurnost.

Osim što je otkrio načine kako da prepoznate znakove potencijalnog lažova, Džeferson je podelio i uvide o tome kako efikasno komunicirati tokom konflikta. Kaže da naš izbor reči može imati dubok uticaj, uključujući sposobnost da preoblikujete veze i pojedinačna iskustva. Takođe naglašava značaj regulisanja disanja i očuvanja smirenosti tokom sukoba kako bi se izbegao okidač za borbu ili beg instinkt.

Нема коментара:

Постави коментар