Nakon što su "Jadran film" i reditelj filma Veljko Bulajić saopštili da je "Bitka na Neretvi" hrvatski film, direktor "Filmskog centra Sarajevo" najavio je tužbu zbog nezakonitog prisvajanja filma.
Direktor "Filmskog centra Sarajevo" redatelj Adis Bakrač kaže da će tužiti hrvatskog kolegu Veljka Bulajića zbog prisvajanja filma "Bitka na Neretvi" jer, tvrdi, da se radi o filmu čiji je pravni naslednik preduzeće na čijem je čelu.
"Javno preduzeće 'Filmski centar Sarajevo' će tužiti Bulajića zbog nezakonitog prisvajanja filma 'Bitka na Neretvi', kao i nezakonite prodaje tog i filma 'Kozara'. Prava su nesporna i pripadaju BiH", rekao je Bakrač sarajevskom "Dnevnom avazu".
Međunarodni projekat sa više producenata, od kojih je deo bio okupljen u Udružene jugoslovenske producente, ubuduće će se na međunarodnoj sceni prikazivati kao film hrvatskih autora, ali Bakrač kaže da su prava autora uređena zakonom o autorskim pravima i ne zadiru u pravo vlasništva i producentska prava filma.
"'Filmski centar Sarajevo' je u protekle dve godine radio na restauraciji tog filma, tako da će gledaoci u BiH i šire biti u prilici da ga vide u potpuno novom izdanju - HD formatu koji odgovara standardima svetske distribucije", istakao je Bakrač i naglasio da je "Bitka na Neretvi" snimljena u produkciji "Bosna filma" iz Sarajeva 1969. godine.
Veljko Bulajić je za "Dnevni avaz" ocenio da se film našao u "međuprostoru potpuno međunarodno nezaštićen".
"Tako da sam kao autor odlučio uz konsultaciju s pravnim službama i sa komisijom UNESCO-a da se ovo delo tretira kao film hrvatske kinematografije", kaže Bulajić, a predsednik Uprave "Jadran filma" Vinko Grubišić tvrdi da njihovi potezi ne znače svojatanje filma.
Film je sniman 18 meseci, sponzoriralo ga je 58 privrednih kompanija, u njemu je učestvovao kombinovani puk tadašnje JNA sa 10.000 vojnika, uništena su četiri posebno konstruisana sela, jedna tvrđava, a dva puta je miniran gvozdeni most na Neretvi. Prema službenim procenama, film je koštao 4,5 miliona dolara, dok su američki izvori navodili cifru od 12 miliona dolara. Muziku za film napisao je poznati kompozitor Bernard Herman uz pomoć orkestra Londonske filharmonije.
Film je bio projekat u kojem su učestvovali udruženi jugoslovenski producenti, iako je u najvećem dijelu bio projekt "Jadran filma" koji je angažovao najveći broj svojih tehničara. Pored njih tu su bili i italijanski, nemački i engleski partneri, kao i Junajted Komonvelt, tada jedna od najvećih producentskih kuća na svetu. U to vreme Bitka na Neretvi, u produkcijskom smislu, je bila najveći evropski film.
Na premijeri filma održanoj 29. novembra 1969. u Sarajevu, pored Tita, prisustvovali su Sofija Loren i Omar Šarif, dok je plakat nacrtao Pablo Pikaso. „Bitka na Neretvi“ je nakon filma „Spartak“ Stenlija Kjubrika svrstana među istorijske filmske spektakle po utrošenim sredstvima i broju statista.
Нема коментара:
Постави коментар