Knjiga „Ja. I niko moj“ je precizan presek poslednje tri turbulentne decenije na jugoslovenskim prostorima i sadrži mnoštvo autorovih tekstova, zapisa, pisama i polemika. Kako je Tijanić istakao knjiga „Ja. I niko moj“ je dokument koji ga istovremeno izlaže kritici i brani.
Do poslednjeg časa, do samog preloma rukopisa, Aleksandar Tijanić je radio na knjizi u kojoj se potvrđuje kao beskompromisni dijagnostičar srpske zbilje i oštar i samosvojan kritičar bezmalo svih javnih ličnosti jugoslovenske i srpske političke i kulturne scene, kao i devijantnih pojava i burnih događaja uoči, za vreme i posle raspada Jugoslavije. Analitičnost, lični stav i lični stil – jasan i prepoznatljiv – britkost i inventivnost političke i društvene kritike, osećaj za detalj, razigrana metaforičnost, profetizam i edukativnost odlike su ove knjige.
Aleksandar Tijanić pisao je za izdanja „Nina“ (kasnije postao i urednik „Nina“), „Sportskog žurnala“ i časopisa „Intervju“, bio je direktor „Televizije Politika“ i „BK televizije“, ministar informacija u vladi Mirka Marjanovića, savetnik za medije i informisanje SRJ Vojislava Koštunice, a od 2004. do smrti bio je generalni direktor „Radio-televizije Srbije“. Objavio je publicističke i polemičke knjige „Ispod koša“, „Šta će biti s nama“ i „Tajni život Srba, Hrvata i Slovenaca: kako se raspao boljševizam“.
Knjigu „Ja. I niko moj“ od 18. decembra možete kupiti u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, na sajtovima www.laguna.rs, www.delfi.rs i na kioscima Štampe i Future.
Tijanizmi:
„Ko greha nema, neka prvi baci kamen. Ako može da dobaci.“
„Praktično,
nema srpskog političara koji ne misli da su Srbi stoka. Teorijski, nema
Srbina koji ne misli da su ovdašnji političari prva generacija svojih
porodica kojima je otpao rep. Svi su u pravu.“
„Javna
srpska politika stoga je puka halucinacija; izbori su farsa; parlament
je privid; država je paravan. Naš život predstavlja samo iluziju. Mi smo
eksponati u formalinu na patološkom odeljenju Kontinenta. Smešteni u
tegle, kao zimnica za demone koje smo sami dozvali.“
„Istina
je da su tekstovi u ovoj knjizi svojevrsni okamenjeni otisak savesti u
krvavom blatu Srbije, na prelazu milenijuma. Višeslojni, ponekad
uličarski drečavi, pod vatrometom prejakih izraza, daleko sa one strane
pristojnosti, ali sa vešto umetnutim biserima
dubokog razumevanja načina (skrivenih od očiju izvarane publike)
funkcionisanja društva, države, etosa i etnosa.“ Nenad Čanak
Нема коментара:
Постави коментар