MENI

Mapa zemljotresa na Balkanu: da li nam preti katastrofa?

Foto: http://www.emsc-csem.org/#2
Ako pogledate mapu zemljotresa poslednjih dana u svetu, zapazićete da je na balkanu najcrvenije; šta to znači?! Da li ovaj zastrašujući niz možda pokrenuo nedavni razorni potres u Čileu i da li ovo najava nekog većeg zemljotresa?

Llokalne i evropske seizmološke službe zabeležile su ove nedelje brojna podrhtavanja tla. Najviše pažnje privukao je jaki potres magnitude 4,7 s epicentrom oko 36 km severno od Opatije koji se osetio u celoj Sloveniji i povećem delu zapadne i severne Hrvatske.

Ipak, seizmografi su dan ranije u Jadranskom moru zabeležili još jedan snažan potres magnitude 4,6, a 18. aprila i jedan od 4,4 u Grčkoj.



Šta se to događa? Da li ovaj zastrašujući niz možda pokrenuo nedavni razorni potres u Čileu i da li ovo najava nekog većeg zemljotresa?

Prema jednoj novoj studiji, ovi bi potresi možda mogli biti povezani sa razornim potresom od 8,0 Rihtera koji je 1. aprila pogodio Čile.

Naime, geofizičar Ros Stain iz U.S. Geological Surveja poslao je 12. aprila svojim kolegama e-mail koji je počeo ovim rečima: "Momci, čini se da se proteklih dana širom sveta javilo mnogo velikih potresa".

Stručnjaci već godinama znaju da seizmički talasi jednog potresa mogu pokrenuti podrhtavanja negde drugde. Ovaj proces naziva se dinamičkim okidačem. Stein je još 2012. učestvovao u jednom istraživanju koje je pokazalo da je procenat jakih potresa u svetu porastao nakon izuzetno moćnog od 8,7 u Indijskom okeanu. Povećanje je trajalo oko sedam dana, a nakon toga je učestalost pala ispod prosečnih vrednosti.

(Tportal.hr / Doznajemo.com; foto: http://www.emsc-csem.org/#2)

Нема коментара:

Постави коментар