MENI

Mošti Svetog Nektarija Eginskog u manastiru Svetog Luke u Bošnjanu

Pravoslavna crkva se 22. novembra seća svetog Nektarija Eginskog, svetitelja novijeg vremena (umro 1920. godine) kome se pripisuje preko 2.000 čudesnih isceljenja. Najčešće mu se mole oboleli od raka, te je zaštitnik zdravstvenih ustanova specijalizovanih za ovu opaku bolest, uključujući i Institut za onkologiju i radiologiju Srbije.



Delovi moštiju ovog svetitelja, osim u Egini, u manastiru koji je on osnovao i koji svakodnevno posećuju poklonici iz mnogih zemalja, rasute su širom pravoslavnog sveta, a crkva koja ih ima smatra to za zaista veliku blagodat. Kod nas se, pod okriljem Srpske pravoslavne crkve, čuvaju u manastiru Rakovica, ali su i u manastiru Svetog Luke u Bošnjanu kod Kruševca ovog 22. novembra po prvi put biti iznete na poklonjenje mošti svetitelja koje su ovde stigle kao dragoceni dar.

O tom događaju pogledajte prilog regonalne TV Kruševac:


Sa blagoslovom Igumana manastira Svetog Luke, arhimandrita Alekseja, tradicionalno, svi poklonici Egine i poštovaoci Svetog Nektarija, donose slavske kolače na osveštavanje, u znak zahvalnosti za brojna isceljenja i pomoć ovog velikog grčkog Svetitelja, a sada su u prilici i da se poklone njegovim moštima.

Iguman arhimandrit mr Aleksej Bogićević uputio je blagodarnost Svetitelju, koji – štiteći manastir – prima slavske kolače kao zahvalnost i koji je iskazao želju da njegove mošti dođu i – kao lek i uteha – ostanu u ovoj Svetinji.


Svetom Nektariju se pripisuje preko 2.000 čuda, a dokumentovani zapisi koje je Grčka pravoslavna crkva prikupila i sabrala u knjige, sa imenima i prezimenima ljudi kojima je pomogao, pokazuju da su isceljenje uz ovog omiljenog sveca našli oboleli od raka, paralize, Parkinsonove bolesti, bubrega, očiju, nervnih bolesti. Zabeležena su i njegova čuda u raznim nesrećama - brodolomima, obrušavanjima autobusa u provaliju, napadima ajkula, ujedima zmija. Mnogi su poverili i kako im je u snu davao savete i uputstva za ozdravljenje, konkretna i – delotvorna. Zbog svega i nije čudno što su ga mnoge zdravstvene ustanove, a pre svih Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, uzeli za svoga zaštitnika.

Нема коментара:

Постави коментар