MENI

Kolike su kazne za gazde koji ne plaćaju praznične dnevnice

Prema Zakonu o radu ako zaposleni radi na dan praznika ima pravo na uvećanu zaradu od najmanje 110 odsto. Dok se u javnom sektoru strogo pridržavaju ovog slova zakona, u privatnom ima dosta firmi koje se ne obaziru na propise i radnicima ne daju ni dinar više.

Foto: Pixabay

Prema rečima Ranke Savić, predsednice Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata zakon ne poštuju uglavnom manja preduzeća u kojima radnici nisu sindikalno organizovani.

- U malim preduzećima, trgovinskim i ugostiteljskim objektim i STR radnjama masovno je nepoštovanje ove zakonske odredbe. Tu nema sindikata, a i sami radnici ćute i pristaju na takvo stanje stvari. Drugo je pitanje da li svi ti ljudi moraju da rade na državni praznik. Onome ko prima 50.000 dinara ništa ne znači 500 dinara uvećanja na platu i svima njima bi više značilo da budu sa porodicom na državni ili verski praznik - ističe Savićeva.

- U velikim privatnim kompanijama se uglavnom poštuje zakon jer imaju sindikate koji ne dozvoljvaju da rad na praznike ne bude plaćen uvećano. To je zasluga sindikata i u 90 odsto kompanija se to poštuje - ističe Savićeva.

ŠTA RADNIKU MORA DA SE PLATI VIŠE?

Prema Članu 108 Zakona o radu zapsleni u Srbiji ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu i to:

- Za rad na dan praznika koji je neradni dan - najmanje 110 odsto od osnovice

- Za rad noću, ako takav rad nije vrednovan pri utvrđivanju osnovne zarade - najmanje 26 procenata od osnovice

- Za prekovremeni rad - najmanje 26 odsto od osnovice

- Po osnovu minulog rada za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu kod poslodavca najmanje 0,4 procenta od osnovice

KAZNE

Iznos kazni za neisplaćivanje zarade prema Zakonu o radu:

- 600.000 do 1.500.000 dinara iznosi kazna za poslodavca

- 30.000 do 150.000 dinara za odgovorno lice u pravnom licu

- 200.000 do 400.000 dinara iznosi kazna za preduzetnika

Нема коментара:

Постави коментар